Obsah

Domovská stránka

Podpůrné programy

Aplikace ke stažení

GamaBeta

Harmonická Analýza

Ladička

Padostroj

Zvukový Analyzér

Syntéza

Voltampérová Charakteristika

Funguje to?

On-line měření

Zapojení do výuky

Pomoc!

Tipy pro LabVIEW

Kontakt na autora

Aktualizace

Poslední aktualizace
28.4.2003

Stránky byly spuštěny
27.4.2003

Počítadlo

Několik tipů pro práci s aplikacemi vytvořenými v LabVIEW

  1. front - panel : základní ovládací prvky
  2. Při spuštění aplikace se obvykle objeví hlavní okno aplikace - v terminologii LabVIEW nazývané front panel, tedy člení panel přístroje. Obsahuje typicky ovládací prvky pro měření (jako napětí na výstupním kanálu, definice vstupních kanálů), výstupy (tabulky, grafy, spočtené hodnoty) a přepínače sloužící k upravení zobrazovaných dat (vyhledávání peaků v grafu, volba metody regrese).

     

  3. inicializace - zadávání vstupních hodnot
  4. Některé aplikace po spuštění nezobrazují ihned hlavní měřicí aplikaci, ale pouze inicializační okno. Zde je nutné nastavit parametry experimentu, jako je volba vstupních kanálů a podobně. Program není schopen rozlišit, zda jste již provedli všechny volby, proto správnost nastavení třeba potvrdit, obvykle tlačítko O.K. 

    Tip - pokud aplikace nabízí binární přepínač podobný svítivé diodě nebo seznam, ze kterého máte vybrat, přepnutí respektive výběr provede jednoduchým klepnutím myši na ikonu

     

  5. škálování os, zoom a podobně
  6. Často se stává, že je třeba zvětšit nebo zmenšit zobrazovanou oblast v grafu. Existuje několik metod pro un/zoomování grafu, navzájem ekvivalentních

    • najedeme myší přímo na popisek osy a přepíšeme na požadovanou hodnotu
    • pokud je zobrazena paleta grafu, využijeme jejích nástrojů

      • první pole využíváme pro pohyb s kurzorem, například při odečtech z grafů.
      • druhé pole zobrazí další paletu, tentokrát pro zoom

         

      horní tři tlačítka odpovídají zoomování v obdélníku nebo jen podle jedné souřadnice (což je velmi praktické například, pokud chceme roztáhnout zaznamenaný průběh zvuku, ale přitom neskrýt vrcholky amplitud)

      dolní tři slouží pro zoom/unzoom kliknutím

       
      • třetí "packa" je určena pro posun grafu - najedeme na střed, "chytneme packou" a táhneme

         

    •  některé aplikace mají tlačítka nebo přepínače pro změnu rozsahu na grafu a tlačítko UNZOOM. Po jeho stisknutí se uvnitř grafu zobrazí všechna naměřená data, která jsou ještě v paměti.

    Občas se stane, že přepsání osy ani zoom nepomohou - graf se okamžitě přepne do původního zobrazení. To znamená, že je zapnuto automatické škálování osy. Potom je třeba najet někam do prostoru osy (ale tam, kde není žádný text, popisek a podobně a zkontrolovat, zde není zaškrtnuto "autoscale x" resp. "autoscale y", případně je zrušit. Potom by se již zoomování mělo chovat normálně.

     

  7. export a ukládání hodnot
  8. Je běžné, že data, která byla naměřena, chceme externě zpracovat v nějakém jiném analytickém nástroji. Z tohoto důvodu mají některé aplikace možnost exportovat data. Pro export je použit formát textový *.csv s hodnotami oddělenými středníkem. Takový soubor je možno načíst například do aplikace MS Excel, ale pozor, v Excelu je chyba. Pokud otevřete soubor *.csv poklepáním, importuje jej Excel špatně. Je nutné nejprve spustit Excel, spustit dialog na otevření souboru, z menu "typ souboru" vybrat položku "všechny soubory" a pak bude soubor načten správně.

    Některé aplikace umožňují také práci se soubory vlastního typu. tyto soubory nejsou určeny k importu kamkoliv jinam. Chcete-li tedy svá data zpracovávat, použije vždy možnost export.

  9. havarijní ukončení aplikace

Pokud se stane, že aplikace, která měřila s ISESem v rychlém režimu (DMA), takzvaně spadne, zůstanou obvykle ve Windows nahrány ovladače karty a na její porty byly zadány operace, které nebyly ukončeny. Proto je možné, že před dalším měřením bude nutné restartovat počítač